Turbo Air TOS-40PN-S 34" H x 40" W Stainless Steel Open Display Sandwich and Cheese Merchandiser - 115 Volts
Shop all Turbo Air Open Air Merchandisers and Coolers
SKU:
TOS-40PN-S
MPN:
TOS-40PN-S
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
Transform your food service with the Turbo Air TOS-40PN-S, a 40" stainless steel open display sandwich and cheese merchandiser. It has self-contained refrigeration and a digital temperature controller for optimal visibility and freshness.
  • Durable stainless steel exterior
  • Bottom lit LED interior lighting
  • R290 Hydrocarbon refrigerant for eco-friendliness
  • Efficient self-contained refrigeration
  • Single pane tempered glass for visibility
  • Digital temperature control for accuracy
Weight543 LBS
Height34 (H)
Width40 (W)
Depth35.38 (D)
FrontStraight Glass
Refrigerant TypeR-290
RefrigerationSelf-Contained
Service TypeSelf-Service
Shelf QuantityDeck Only
Width (side - side)37" - 42"
ManufacturerTurbo Air
Amps8
Phase1-Ph
Hertz60
Weight543 LBS
Height34 (H)
Width40 (W)
Depth35.38 (D)
FrontStraight Glass
Refrigerant TypeR-290
RefrigerationSelf-Contained
Service TypeSelf-Service
Shelf QuantityDeck Only
Width (side - side)37" - 42"
ManufacturerTurbo Air
Amps8
Phase1-Ph
Hertz60
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ENERGY STAR® certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • ETLus certification
  • NSF Certified certification
  • Commercial Refrigeration
  • Merchandising and Display Refrigeration
  • Open Air Merchandisers and Coolers
  • Commercial Refrigeration
Related products
picture
Quantum WRC-1842-2CO 37.5" H x 42" W x 18" D 2 Shelves 2 U Shaped Handles Open Base Utility Cart
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco FFTG-1854 54" W x 18" D x 4" H 14 Gauge Stainless Steel Floor Trough
Pro IconFree shipping
Metro 2142LS 42" W x 21" D Stainless Steel Super Erecta Shelf
Quik n' Crispy 5020509 7" W x 7" D x 3" H Perforated Stainless Steel Mini Cooking Basket