Shop all Turbo Air Undercounter Freezer
SKU:
TUF-28SD-FB-N
MPN:
TUF-28SD-FB-N
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant
  • Self-cleaning condenser for maintenance
  • Efficient front-breathing airflow
  • Durable stainless steel inside and out
Weight195 LBS
Height30.5 (H)
Width27.5 (W)
Depth30 (D)
Access TypeDoors
Compressor HP1/4 HP
DoorsSolid Door(s)
Refrigerant TypeR-290
RefrigerationSelf-Contained, Rear Mounted
ManufacturerTurbo Air
Amps4.5
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Weight195 LBS
Height30.5 (H)
Width27.5 (W)
Depth30 (D)
Access TypeDoors
Compressor HP1/4 HP
DoorsSolid Door(s)
Refrigerant TypeR-290
ManufacturerTurbo Air
Amps4.5
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ENERGY STARĀ® certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • ETLus certification
  • NSF Certified certification
  • Turbo Air
  • Turbo Air Undercounter Freezer
  • Turbo Air
Related products
picture
Quantum WR54-3048GY-5 48" W x 30" D Gray Epoxy Finish Includes 5 Wire Shelves Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
True TSSU-72-24M-B-ST-HC~SPEC3 72.38" W Three Section SPEC SERIESĀ® Mega Top Sandwich/Salad Unit - 115 Volts
Pro IconFree shipping
Univex 1000S Premium Series 13" Blade Gravity Feed Automatic Meat Slicer - 1/2 HP
Advance Tabco VCTC-308 96" W x 30" D 16 Gauge 304 Stainless Steel Satin Countertop
Jade JCS-24-NG 24" W Stainless Steel Natural Gas Titan Heavy Duty Chinese Dim Sum Steamer - 80,000 BTU
Thunder Group PLTHTB032TR 32 Oz. Red Plastic Textured Finish Tumbler
Winholt BNQT-5 28" D x 60" W x 66" H Aluminum Queen Mary Banquet Cart