Turbo Air TWR-48SD-D2-N 48.25"W Two-Section Stainless Steel Door Super Deluxe Worktop Refrigerator
Shop all Turbo Air Worktop Refrigerators
SKU:
TWR-48SD-D2-N
MPN:
TWR-48SD-D2-N
picture
picture
zoom
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Free shipping
Commercial design services
  • ADA height worktop with 1 shelf and 2 drawers
  • Rear-mounted self-cleaning condenser
  • R-290 refrigerant with 1/5 HP compressor
  • Stainless steel interior and exterior
Weight264 LBS
Height33.6 (H)
Width48.25 (W)
Depth30 (D)
Access TypeDoors and Drawers
Compressor HP1/5 HP
Exterior FinishStainless Steel
Number of Doors1 Door
Number of Sections2
RefrigerationRear Mounted
ManufacturerTurbo Air
Amps2.4
Phase1-Ph
Hertz60
Door TypeStainless Steel
Interior FinishStainless Steel
Refrigerant TypeR-290
Cord Length9 ft.
No. of Shelves1
Number of Drawers2
Temperature (Refrigerator )33°F to 38°F
Width (side - side)48" - 51" Wide
Refrigeration TypeR-290
Voltage115v
Height (H)33.6
Number of Shelves1 Shelf
StyleADA Height
Weight264 LBS
Height33.6 (H)
Width48.25 (W)
Depth30 (D)
Access TypeDoors and Drawers
Compressor HP1/5 HP
Exterior FinishStainless Steel
Number of Doors1 Door
Number of Sections2
RefrigerationRear Mounted
ManufacturerTurbo Air
Amps2.4
Phase1-Ph
Hertz60
Door TypeStainless Steel
Interior FinishStainless Steel
Refrigerant TypeR-290
Cord Length9 ft.
No. of Shelves1
Number of Drawers2
Refrigeration TypeR-290
Voltage115v
Height (H)33.6
Number of Shelves1 Shelf
StyleADA Height
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadmanual
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • NSF Certified certification
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"