Shop all Turbo Air Worktop Refrigerators
SKU:
TWR-48SD-FB-N
MPN:
TWR-48SD-FB-N
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
  • R290 refrigerant for eco-friendliness
  • Efficient front-breathing airflow
  • Self-cleaning condenser reduces maintenance
  • Stainless steel interior for easy cleaning
Weight284 LBS
Height33.62 (H)
Width48.25 (W)
Depth30 (D)
Access TypeDoors
Compressor HP1/5 HP
No. of Doors2
Refrigerant TypeR-290
RefrigerationSelf-Contained, Rear Mounted
Sections2
Width (side - side)48" - 51" Wide
ManufacturerTurbo Air
Amps6.5
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Weight284 LBS
Height33.62 (H)
Width48.25 (W)
Depth30 (D)
Access TypeDoors
Compressor HP1/5 HP
No. of Doors2
Refrigerant TypeR-290
Sections2
ManufacturerTurbo Air
Amps6.5
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ENERGY STAR® certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • ETLus certification
  • NSF Certified certification
  • Turbo Air
  • Turbo Air Worktop Refrigerators
  • Turbo Air
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"