U-Line UCPT565-SS61A 2 Doors U-Line Commercial Refrigerated Prep Table - 115 Volts
Shop all U-Line Commercial Food Prep Refrigeration
SKU:
UCPT565-SS61A
MPN:
UCPT565-SS61A
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Auto defrost with epoxy coated evaporator
  • Electronic digital temperature control
  • 115v, 7 amp operation for commercial power
  • Durable AISI 304 stainless steel
  • Refrigerated sealed condiment rail 36°F–50°F
Weight653 LBS
Height63.69 (H)
Width65.31 (W)
Depth36.63 (D)
Access TypeDoors
Exterior FinishStainless Steel
Refrigerant TypeR-449A
Sections2
Width (side - side)61" - 72" Wide
ManufacturerU-Line
Amps7
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
No. of Doors2
Dimensions42.52 70.87 59.06
Weight653 LBS
Height63.69 (H)
Width65.31 (W)
Depth36.63 (D)
Access TypeDoors
Exterior FinishStainless Steel
Refrigerant TypeR-449A
Sections2
ManufacturerU-Line
Amps7
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
No. of Doors2
Dimensions42.52 70.87 59.06
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cULus Certified certification
  • U-Line
  • U-Line Commercial Food Prep Refrigeration
  • U-Line
Related products
picture
Advance Tabco VKG-240 30" W x 24" D Stainless Steel 14 Gauge Open with Undershelf Work Table