Universal Coolers SC-27-LBFI 27" W One-Section Work Top Freezer
Shop all Universal Coolers Worktop Refrigeration
SKU:
SC-27-LBFI
MPN:
SC-27-LBFI
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Single-door access with adjustable shelf
  • Rear mounted refrigeration with R-290 refrigerant
  • 210 pounds durable commercial construction
  • 27.5" width fits 27"-30" prep lines
  • All Stainless Steel interior and exterior
Weight210 LBS
Height35.2 (H)
Width27.5 (W)
Depth29.5 (D)
Exterior FinishAll Stainless Steel
Interior FinishAll Stainless Steel
RefrigerationRear Mounted
StyleCounter Height
Width (side - side)27" - 30" Wide
ManufacturerUniversal Coolers
Refrigerant TypeR-290
Access TypeDoors
Number of Doors1 Door
Dimensions27.5 30 35.2
Weight210 LBS
Height35.2 (H)
Width27.5 (W)
Depth29.5 (D)
RefrigerationRear Mounted
StyleCounter Height
ManufacturerUniversal Coolers
Refrigerant TypeR-290
Access TypeDoors
Number of Doors1 Door
Dimensions27.5 30 35.2
  • Universal Coolers
  • Universal Coolers Worktop Refrigeration
  • Universal Coolers
Related products
picture
Rosseto EZ541 (2) 3.5 Gal. Black Matte Steel Stand Countertop EZ-SERV Dispenser
Pro IconFree shipping
picture
Vulcan 1VK65D 70 Lbs. Stainless Steel Natural Gas PowerFry5 Fryer - 80,000 BTU
Pro IconFree shipping
Hatco CWBP-1 19" W Aluminum Straight Insulated Drop-In Refrigerated Well - 120 Volts
Cambro EXU243664VS4480 36" W Gray Polypropylene 4 Shelves Camshelving Elements XTRA Stationary Starter Unit
More from Universal Coolers
Universal Coolers RICI-54 54" W Stainless Steel Solid Door Reach-In Refrigerator - 115 Volts 1-Ph
Universal Coolers RICI-81G 81" W Stainless Steel Solid Door Reach-In Refrigerator - 115 Volts 1-Ph
Universal Coolers RICI-54G 54" W Stainless Steel Glass Door Reach-In Refrigerator - 115 Volts 1-Ph
Universal Coolers RICI-81 81" W Stainless Steel Solid Door Reach-In Refrigerator - 115 Volts 1-Ph