Univex DOME39GV-LP Five 12" Pizza Capacity Liquid Propane Artisan Stone Hearth Domed/Round Pizza Oven - 92,500 BTU
Shop all Univex Commercial Pizza Deck Ovens
SKU:
DOME39GV-LP
MPN:
DOME39GV
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Univex dome39gv-lp artisan stone hearth pizza oven holds five 12" pizzas in a 39-3/8" cooking chamber, delivering 92,500 BTU from propane for even baking.
  • 115v, 16 Amps electrical compatibility
  • Liquid Propane for easy fuel logistics
  • 92,500 BTU output for rapid cooking
  • Artisan stone hearth for consistent crusts
  • Five 12" pizza capacity for high throughput
Weight2645.5 LBS
Height75 (H)
Width57 (W)
Depth59 (D)
Base StyleStationary (Stand Base)
Fuel TypeGas-Fired
Hearth Width / Diameter30" - 39"
Interior Deck ConstructionStone
ShapeRound
Total BTU92,500 BTU
ManufacturerUnivex
Amps16 Amps
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Weight2645.5 LBS
Height75 (H)
Width57 (W)
Depth59 (D)
Fuel TypeGas-Fired
ShapeRound
Total BTU92,500 BTU
ManufacturerUnivex
Amps16 Amps
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • cCSAus Certified certification
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"