Univex DOME39R-NG Five 12" Pizza Capacity Natural Gas Artisan Stone Hearth Round Pizza Oven - 92,500 BTU
Shop all Univex Commercial Pizza Deck Ovens
SKU:
DOME39R-NG
MPN:
DOME39R
Commercial design services
Univex DOME39R-NG artisan stone hearth pizza oven holds five 12" pizzas in a 39-3/8" chamber and delivers 92,500 BTU for high-temperature performance.
  • Includes thermometer, exhaust, stand & door
  • Insulated firebrick hearth
  • 115v, 16 amps, 1-Ph operation
  • Natural gas, 92,500 BTU
  • 39-3/8" round cooking chamber
  • Five 12" pizzas on stone hearth
Weight2645.5 LBS
Height72.8 (H)
Width55 (W)
Depth57 (D)
Base StyleStationary (Stand Base)
Fuel TypeGas-Fired
Hearth Width / Diameter30" - 39"
Height72.8 (H)
Width55 (W)
Depth57 (D)
Fuel TypeGas-Fired
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"