Univex DOME59P-LP Thirteen 12" Pizza Capacity Liquid Propane Artisan Stone Pentagonal Round Pizza Oven - 97,500 BTU
Shop all Univex Commercial Pizza Deck Ovens
SKU:
DOME59P-LP
MPN:
DOME59P
Commercial design services
Engineered for continuous production, the Univex DOME59P-LP oven holds thirteen 12" pizzas on a firebrick hearth and delivers 97,500 BTU for even thermal transfer.
  • 115v, 16 Amps, 1-Ph kitchen power
  • 97,500 BTU propane for fast recovery
  • Includes thermometer, insulated door, stand, NSF, CSA
  • Artisan stone hearth for even heat
  • Pentagonal chamber for uniform bake
  • Thirteen 12" pizza capacity for output
Weight5952.5 LBS
Height72.8 (H)
Width78.7 (W)
Depth78.7 (D)
Base StyleStationary (Stand Base)
Fuel TypeGas-Fired
Hearth Width / Diameter50" - 59"
Interior Deck ConstructionStone
ManufacturerUnivex
Amps16 Amps
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Weight5952.5 LBS
Height72.8 (H)
Width78.7 (W)
Depth78.7 (D)
Fuel TypeGas-Fired
ManufacturerUnivex
Amps16 Amps
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"