Venancio USA R36CT-36T-LP 36" W Stainless Steel Liquid Propane Griddle - 90,000 BTU
Shop all Venancio USA Griddles and Flat Top Grills
SKU:
R36CT-36T-LP
MPN:
R36CT-36T
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Streamline griddle service with the Venancio USA R36CT-36T-LP, a 36" stainless steel unit delivering 90,000 BTU. Features include 1" polished plate, grease trough, and cULus certification.
  • 14-gauge frame with cool-touch rail
  • 1-gallon grease trough for cleanup
  • 4" adjustable chrome legs for stability
  • 90,000 BTU propane for searing
  • Three controls for precise zones
  • 36" stainless 1" griddle for even heat
Weight414 LBS
Height15.94 (H)
Width36 (W)
Depth34 (D)
Control TypeThermostatic
ControlsThermostat / Solid State
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness1"
Power TypeLiquid Propane
Total BTU90,000 BTU
Griddle Plate FinishStainless Steel
ManufacturerVenancio USA
Weight414 LBS
Height15.94 (H)
Width36 (W)
Depth34 (D)
Control TypeThermostatic
Plate Thickness1"
Power TypeLiquid Propane
Total BTU90,000 BTU
ManufacturerVenancio USA
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cULus Certified certification
  • UL EPH Classified certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Venancio USA
  • Venancio USA Griddles and Flat Top Grills
  • Venancio USA