Vollrath FC-4SH-18120-CO-IN 18" Copper Vein Powder Coat Aluminum Housing Stainless Steel Mounting Brackets with Adjustable Set Screw Low Profile Heat Strip - 120V 414W
Shop all Vollrath Strip Warmer
SKU:
FC-4SH-18120-CO-IN
MPN:
FC-4SH-18120-CO-IN
picture
picture
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Optimize your food service with the Vollrath FC-4SH-18120-CO-IN heat strip. This 18" low profile unit features a durable aluminum housing and stainless steel mounting brackets, ensuring reliable performance for your warming needs.
  • NSF and CULUS certified
  • Remote control for precise heating
  • Operates at 120V with 414W output
  • Efficient low-profile heat strip design
  • Adjustable set screw for installation
  • Durable aluminum housing
Height1.86 (H)
Width18 (W)
Depth3.75 (D)
ConstructionSingle
Control TypeRemote Infinite
MaterialAluminum
StyleSingle
Wattage414 Watts
ManufacturerVollrath
Amps3.5
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
Dimensions3.75 18 1.86
Height1.86 (H)
Width18 (W)
Depth3.75 (D)
ConstructionSingle
Control TypeRemote Infinite
MaterialAluminum
StyleSingle
Wattage414 Watts
ManufacturerVollrath
Amps3.5
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
Dimensions3.75 18 1.86
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
  • Food Holding and Warming Equipment
  • Strip Warmer
  • Strip Warmer
Related products
Advance Tabco VCTF-245 60" W x 25" D 16 Gauge 304 Stainless Steel Satin Countertop
Pro IconFree shipping
Advance Tabco CR-GS-18 18" W x 26" D Open Base 4" Splash Underbar Basics Recessed Drainboard
Pro IconFree shipping
Hatco GRCDH-2P 32.5" W Curved Glass Countertop Glo-Ray Designer Heated Display Case with Humidity - 120 Volts