Vollrath FC-4SH-18208-CO-IN 18" Copper Aluminum Housing Stainless Steel Mounting Brackets with Adjustable Set Screw Low Profile Heat Strip - 208V 414 Watts
Shop all Vollrath Strip Warmer
SKU:
FC-4SH-18208-CO-IN
MPN:
FC-4SH-18208-CO-IN
Commercial design services
Transform your food service with the Vollrath FC-4SH-18208-CO-IN heat strip. This 18" low-profile unit has a durable copper aluminum housing and stainless steel brackets for reliable kitchen performance.
  • CSA certified for safety and reliability
  • Remote infinite control for precise settings
  • Made in USA for quality assurance
  • Efficient 414 Watts heating performance
  • Low profile design fits various setups
  • Durable aluminum housing for longevity
Height1.86 (H)
Width18 (W)
Depth3.75 (D)
Item TypeUnlighted
ConstructionSingle
Control TypeRemote Infinite
Length18"
MaterialAluminum
Type of ElementMetal Heating Rod
Voltage208v
Wattage414 watts
ManufacturerVollrath
Amps2
Phase1-Ph
Hertz60
Dimensions3.75 18 1.86
Height1.86 (H)
Width18 (W)
Depth3.75 (D)
Item TypeUnlighted
ConstructionSingle
Control TypeRemote Infinite
Length18"
MaterialAluminum
Voltage208v
Wattage414 watts
ManufacturerVollrath
Amps2
Phase1-Ph
Hertz60
Dimensions3.75 18 1.86
  • Strip Warmer
Related products
Rosseto BP200 33.5" L x 7.8" Rectangular Bamboo Natural Finish Narrow Display Platter
Pro IconFree shipping
Hatco HZMH-30 34" W Aluminum 1 Shelf Countertop Spot On Horizontal Heated Zone Merchandising Warmer - 120 Volts