Vollrath FC-4SH-18208-WH-SW 18" L White Hammer Powder Coated Aluminum Housing Low Profile Heat Strip - 208V 414W
Shop all Vollrath Strip Warmer
SKU:
FC-4SH-18208-WH-SW
MPN:
FC-4SH-18208-WH-SW
Commercial design services
Maximize food service efficiency with the Vollrath FC-4SH-18208-WH-SW heat strip. This 18" low-profile unit has a durable aluminum housing and provides consistent warmth to keep dishes at optimal serving temperatures.
  • Direct wired connection for reliability
  • Remote control for easy use
  • NSF and CULUS certified for safety
  • Efficient 414 Watts heating
  • Low profile design fits setups
  • Durable aluminum housing
Height1.86 (H)
Width18 (W)
Depth3.75 (D)
Item TypeUnlighted
ConstructionSingle
Control TypeRemote Toggle
Length18"
MaterialAluminum
StyleSingle
Type of ElementMetal Heating Rod
Wattage414 Watts
ManufacturerVollrath
Amps2.0
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage208v
Dimensions3.75 18 1.86
Height1.86 (H)
Width18 (W)
Depth3.75 (D)
Item TypeUnlighted
ConstructionSingle
Control TypeRemote Toggle
Length18"
MaterialAluminum
StyleSingle
Wattage414 Watts
ManufacturerVollrath
Amps2.0
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage208v
Dimensions3.75 18 1.86
  • Strip Warmer