Vollrath FC-4SH-30120-BR-IN 30" Brass Powder Coat Aluminum Housing Stainless Steel Mounting Brackets with Adjustable Set Screw Low Profile Heat Strip - 120V 690W
Shop all Vollrath Strip Warmer
SKU:
FC-4SH-30120-BR-IN
MPN:
FC-4SH-30120-BR-IN
picture
picture
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Optimize your food service with the Vollrath FC-4SH-30120-BR-IN heat strip. This 30" low-profile unit has a durable brass powder coat aluminum housing and stainless steel brackets for reliable performance.
  • NSF and CULUS certified
  • Remote control for precise settings
  • Low profile design fits setups
  • Efficient 690W heating for safety
  • Adjustable set screw for installation
  • Durable aluminum housing
Height1.86 (H)
Width30 (W)
Depth3.75 (D)
ConstructionSingle
Control TypeRemote Infinite
MaterialAluminum
StyleSingle
Wattage690 Watts
ManufacturerVollrath
Amps5.8
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
Dimensions3.75 30 1.86
Height1.86 (H)
Width30 (W)
Depth3.75 (D)
ConstructionSingle
Control TypeRemote Infinite
MaterialAluminum
StyleSingle
Wattage690 Watts
ManufacturerVollrath
Amps5.8
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
Dimensions3.75 30 1.86
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
  • Food Holding and Warming Equipment
  • Strip Warmer
  • Strip Warmer