Vollrath FC-4SH-42208-BR-IN 54" Brass Aluminum Housing Low Profile Heat Strip - 208V 966 Watts
Shop all Vollrath Strip Warmer
SKU:
FC-4SH-42208-BR-IN
MPN:
FC-4SH-42208-BR-IN
Commercial design services
Transform your food service with the Vollrath FC-4SH-42208-BR-IN low-profile heat strip.
  • NSF and CULUS certified for safety
  • Remote infinite control for precise heating
  • Made in USA for quality assurance
  • Efficient 966 Watts heating performance
  • Low profile design fits various setups
  • Durable aluminum housing for longevity
Height1.86 (H)
Width54 (W)
Depth3.75 (D)
Accessory TypeAluminum
ConstructionSingle
Length42"
MaterialAluminum
StyleSingle
Type of ElementMetal Heating Rod
Wattage966 Watts
ManufacturerVollrath
Amps4.6
Phase1-PH
Hertz60
Voltage208v
Dimensions3.75 42 1.86
Height1.86 (H)
Width54 (W)
Depth3.75 (D)
Accessory TypeAluminum
ConstructionSingle
Length42"
MaterialAluminum
StyleSingle
Wattage966 Watts
ManufacturerVollrath
Amps4.6
Phase1-PH
Hertz60
Voltage208v
Dimensions3.75 42 1.86
  • Strip Warmer