Vollrath FC-4SH-48208-BL-IN 48" Aluminum Black Powder Coat Single Unlighted Low Profile Heat Strip - 208 Volts
Shop all Vollrath Strip Warmer
SKU:
FC-4SH-48208-BL-IN
MPN:
FC-4SH-48208-BL-IN
Commercial design services
Vollrath FC-4SH-48208-BL-IN 48" aluminum black powder coat heat strip provides targeted food holding heat for service lines and banquets.
  • 1103W, 208V output
  • Low profile 48" design maximizes counter space
  • Adjustable steel brackets
  • Aluminum construction for durable, corrosion-resistant performance
  • 1103 Watts for consistent food holding temperatures
  • 208 volts for stable, commercial power compatibility
Height1.86 (H)
Width48 (W)
Depth3.75 (D)
ConstructionSingle
Control TypeRemote Infinite
ManufacturerVollrath
Amps5.3
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage208v
Dimensions3.75 48 1.86
Height1.86 (H)
Width48 (W)
Depth3.75 (D)
ConstructionSingle
Control TypeRemote Infinite
ManufacturerVollrath
Amps5.3
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage208v
Dimensions3.75 48 1.86
  • Strip Warmer
Related products
CDN DSP1-S Dual-Sensing Probe Thermometer Timer
Pro IconFree shipping
Duke 956-5D 72.5" W Stainless Steel 18 Gauge Double Deck Serving Shelf
Pro IconFree shipping
Globe CP08-12 Chopper Plate
Fri-Jado 9384534 9.8" x 16.1" Shelf Insert Tray
Sterling Manufacturing SPG-6 AF LP SBU 26.5" W Stainless Steel Liquid Propane Boilerless Convection Steamer - 60,000 BTU