Vollrath FC-4SH-60208-NA-SW 60" Natural Aluminum Single Unlighted Low Profile Heat Strip - 208 Volts
Shop all Vollrath Strip Warmer
SKU:
FC-4SH-60208-NA-SW
MPN:
FC-4SH-60208-NA-SW
Commercial design services
Vollrath fc-4sh-60208-na-sw 60" aluminum low profile heat strip ensures consistent temperatures in high-volume lines with a compact 1.86" height.
  • NSF and cULus certified for compliance
  • Remote toggle control for safe operation
  • Direct wired, 208V operation
  • 60" aluminum construction for corrosion resistance
  • 208V, 1381 Watts for consistent temperature
  • Unlighted low-profile design saves space
Height1.86 (H)
Width60 (W)
Depth3.75 (D)
ConstructionSingle
Control TypeRemote Toggle
ManufacturerVollrath
Amps6.6
Voltage208v
Dimensions3.75 60 1.86
Height1.86 (H)
Width60 (W)
Depth3.75 (D)
ConstructionSingle
Control TypeRemote Toggle
ManufacturerVollrath
Amps6.6
Voltage208v
Dimensions3.75 60 1.86
Related products
Rosseto BD124 20.3" x 16.1" x 23.1" H Rectangular Clear Acrylic Countertop Bakery Case
Pro IconFree shipping
More from Vollrath
Vollrath 52432-02 Super Pan V® Flexible Pan Lid, 1/3 size, 7-1/6"
Pro IconFree shipping
Vollrath 9052420 Super Pan® 2/4 GN Food Pan, 2-1/2"
Vollrath PO6-20818 68" Electric Countertop Conveyor Pizza Oven with 18" Wide Belt - 6200W, 208V
Vollrath 97006 Utility Cart
VollRath H4008 Fry Pan
Vollrath 30622 Super Pan V® Food Pan, 1/6 size
VollRath 68640 Stock Pot
Vollrath 3204 Sauce Pot
Vollrath 48322 Panacea™ Chafer
Vollrath 47742 Sauce Pan, 10 quart capacity, 70-3/16"
VollRath 67614 Fry Pan
Vollrath 606N Redco® Wedgemaster™ Wedger
Vollrath VDBBM5P00 Food Carrier, Soft Material
Vollrath 7552382 Induction Table, solid maple table
Vollrath 52009 Spatula, Plastic, 11 quart capacity, 85-3/16"
  • Strip Warmer