Vollrath FC-4SH-60208-SI-IN 60" Silver Vein Powder Coat Aluminum Housing Stainless Steel Mounting Brackets with Adjustable Set Screw Low Profile Heat Strip - 208V 1381W
Shop all Vollrath Strip Warmer
SKU:
FC-4SH-60208-SI-IN
MPN:
FC-4SH-60208-SI-IN
Commercial design services
Transform your food service with the Vollrath FC-4SH-60208-SI-IN heat strip. This 60" unit features a durable aluminum housing and stainless steel mounting brackets, ensuring reliable performance for your warming needs.
  • NSF and CULUS certified
  • Remote control for precise heating
  • Operates at 208V for performance
  • Efficient low-profile heat strip design
  • Adjustable set screw for installation
  • Durable aluminum housing
Height1.86 (H)
Width60 (W)
Depth3.75 (D)
ConstructionSingle
Control TypeRemote Infinite
MaterialAluminum
StyleSingle
Wattage1381 Watts
ManufacturerVollrath
Amps6.6
Voltage208v
Dimensions3.75 60 1.86
Height1.86 (H)
Width60 (W)
Depth3.75 (D)
ConstructionSingle
Control TypeRemote Infinite
MaterialAluminum
StyleSingle
Wattage1381 Watts
ManufacturerVollrath
Amps6.6
Voltage208v
Dimensions3.75 60 1.86
  • Strip Warmer