Vollrath FC-4SH-66208-SI-IN 66" L Silver Vein Powder Coated Aluminum Housing Low Profile Heat Strip - 208V 1515W
Shop all Vollrath Strip Warmer
SKU:
FC-4SH-66208-SI-IN
MPN:
FC-4SH-66208-SI-IN
Commercial design services
Enhance your food service efficiency with the Vollrath FC-4SH-66208-SI-IN heat strip.
  • Direct wired connection for reliability
  • Remote control for easy adjustments
  • NSF and CULUS certified for safety
  • Efficient 1515 Watts heating power
  • Low profile design saves space
  • Durable aluminum housing
Height1.86 (H)
Width66 (W)
Depth3.75 (D)
Item TypeUnlighted
ConstructionSingle
Control TypeRemote Infinite
Length66"
MaterialAluminum
StyleSingle
Type of ElementMetal Heating Rod
Wattage1515 Watts
ManufacturerVollrath
Amps7.3
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage208v
Dimensions3.75 66 1.86
Height1.86 (H)
Width66 (W)
Depth3.75 (D)
Item TypeUnlighted
ConstructionSingle
Control TypeRemote Infinite
Length66"
MaterialAluminum
StyleSingle
Wattage1515 Watts
ManufacturerVollrath
Amps7.3
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage208v
Dimensions3.75 66 1.86
  • Strip Warmer
Related products
Yanco BP-2209 8.5" W Melamine Rectangular Asian Style Black Pearl Plate
Pro IconFree shipping
Thunder Group ALSKBP007 35 Qt. Aluminum Mirror-Finish with Cover Brazier Pot
Pro IconFree shipping
Thunder Group PS5006RD 23 Oz. Red Melamine Square Bowl
Thunder Group 1365J 6.5" Dia. Melamine Wei Round Soup Plate