Vollrath FC-4SH-72120-CO-IN 72" L Copper Vein Powder Coated Aluminum Housing Low Profile Heat Strip - 120V 1659W
Shop all Vollrath Strip Warmer
SKU:
FC-4SH-72120-CO-IN
MPN:
FC-4SH-72120-CO-IN
Commercial design services
Transform your food service with the Vollrath FC-4SH-72120-CO-IN heat strip. With a 72" length and durable aluminum housing, this low-profile unit operates at 1659 watts, ensuring efficient warming for your culinary creations.
  • NSF and CSA certified for safety
  • Remote control for easy operation
  • Direct wired connection for reliability
  • Efficient 1659 Watts heating power
  • Low profile design fits setups
  • Durable aluminum housing
Height1.86 (H)
Width72 (W)
Depth3.75 (D)
Item TypeUnlighted
ConstructionSingle
Control TypeRemote Infinite
Length72"
MaterialAluminum
StyleSingle
Type of ElementMetal Heating Rod
Wattage1659 Watts
ManufacturerVollrath
Amps13.8
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
Dimensions3.75 72 1.86
Height1.86 (H)
Width72 (W)
Depth3.75 (D)
Item TypeUnlighted
ConstructionSingle
Control TypeRemote Infinite
Length72"
MaterialAluminum
StyleSingle
Wattage1659 Watts
ManufacturerVollrath
Amps13.8
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
Dimensions3.75 72 1.86
  • Strip Warmer