Vollrath FC-4SH-84208-WH-IN 84" White Hammer Powder Coat Aluminum Housing Stainless Steel Mounting Brackets with Adjustable Set Screw Low Profile Heat Strip - 208V 1950W
Shop all Vollrath Strip Warmer
SKU:
FC-4SH-84208-WH-IN
MPN:
FC-4SH-84208-WH-IN
Commercial design services
Vollrath's FC-4SH-84208-WH-IN low-profile strip warmer has an 84" white aluminum housing, stainless steel brackets, and a single aluminum heat element for consistent food holding.
  • NSF and cULus certified for food service
  • Low-profile design for tight spaces
  • Low profile design fits various setups
  • 208V 1950W power for consistent temperatures
  • Stainless steel brackets with set screw adjustability
  • Aluminum housing with white powder coat
Height1.86 (H)
Width84 (W)
Depth3.75 (D)
ConstructionSingle
Control TypeRemote Infinite
MaterialAluminum
StyleSingle
Wattage1950 Watts
ManufacturerVollrath
Amps9.4
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage208v
Dimensions3.75 84 1.86
Height1.86 (H)
Width84 (W)
Depth3.75 (D)
ConstructionSingle
Control TypeRemote Infinite
MaterialAluminum
StyleSingle
Wattage1950 Watts
ManufacturerVollrath
Amps9.4
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage208v
Dimensions3.75 84 1.86
  • Strip Warmer