Vulcan VCCG60-AR 60" W Stainless Steel Natural Gas Countertop Heavy Duty Griddle - 150,000 BTU
Shop all Vulcan Gas Griddles and Flat Top Grills
SKU:
VCCG60-AR-NG
MPN:
VCCG60-AR
picture
picture
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Vulcan VCCG60-AR offers a 60" stainless steel griddle with a 1" chrome plate, five burners, 150,000 BTU, solid-state thermostat, spark ignition, pilot protection, and CSA/NSF certifications.
  • Electronic spark ignition
  • Stainless steel front/sides
  • Includes scraper, blade, brush
  • 150,000 BTU cooking power
  • Thermostatic controls every 12"
  • 60" chrome-plated 1" plate
Weight665 LBS
Height18.8 (H)
Width60 (W)
Depth33.1 (D)
ControlsThermostat / Solid State Controls
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness1"
Total BTU150,000 BTU
Griddle Plate FinishChrome Plated
ManufacturerVulcan
Amps2
Phase1-Ph
Hertz50/60
Voltage120v
Weight665 LBS
Height18.8 (H)
Width60 (W)
Depth33.1 (D)
Plate Thickness1"
Total BTU150,000 BTU
ManufacturerVulcan
Amps2
Phase1-Ph
Hertz50/60
Voltage120v
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • CSA Certified certification
  • CSA Sanitation certification
  • ENERGY STAR® certification
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Vulcan
  • Vulcan Gas Griddles and Flat Top Grills
  • Vulcan
Related products
BK Resources BKG-GHC-7560 60" Long x 0.75" Inside Dia. Gas Connector Hose
Pro IconFree shipping
Thunder Group 0001BB 2 Oz. Blue Bamboo Melamine Sauce Dish
Pro IconFree shipping
Winholt AL-1818BP 18 Pans Aluminum Full Height End Loading Mobile Pan Rack
Sterling Manufacturing SPG-6 MF NG 23" W Stainless Steel Natural Gas Countertop Boilerless Convection Steamer - 60,000 BTU
Omcan USA 44476 5" Round Perforated Wax Coated Hamburger Patty Paper (500 Pcs. Per Pack)
Component Hardware K50-Y010-C108 108" Blue Coiled Hose
Glastender CBT-3-MF 18" W Chrome Countertop Cobra Draft Dispensing Tower
Service Ideas SB-42 20.75" W Rectangular Stainless Steel Mod18 Steelworks Tray
More from Vulcan
Vulcan RCTWLBR-24 Towel Bar, for 24"
Vulcan V18SD Single-deck hi-shelf riser, non-overlapping, 18"
Vulcan FCTBRKT BP Enclosed box faucet bracket, add 3"
Vulcan VC55GD Convection Oven, LP, double-deck, 40"