Wolf ASA48-QS-COMMANDER-LP 48" W Stainless Steel Liquid Propane Countertop Gas Heavy Duty Griddle - 108,000 BTU
Shop all Wolf Griddles and Flat Top Grills
SKU:
ASA48-QS-COMMANDER-LP
MPN:
ASA48-QS-COMMANDER
Commercial design services
Built for continuous service, the Wolf ASA48-QS-COMMANDER-LP griddle provides consistent heat across a 48" smooth steel plate for even cooking.
  • 11-1/8" cooking height on adjustable legs
  • 4 burners for temperature control
  • CSA and NSF certified for commercial use
  • 108,000 BTU cooking power
  • Thermostatic controls with manual ignition
  • 48" stainless steel griddle plate
Weight480 LBS
Height15.25 (H)
Width48 (W)
Plate Thickness1"
Total BTU108,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerWolf
Weight480 LBS
Height15.25 (H)
Width48 (W)
Plate Thickness1"
Total BTU108,000 BTU
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Wolf
  • Wolf Griddles and Flat Top Grills
  • Wolf
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"