Wolf ASA72-30-NG 72" W Stainless Steel Natural Gas Countertop Gas Heavy Duty Griddle - 162,000 BTU
Shop all Wolf Griddles and Flat Top Grills
SKU:
ASA72-30-NG
MPN:
ASA72-30
Commercial design services
Wolf ASA72-30-NG features a 72" stainless steel griddle with a 1" steel plate, six burners, individual controls, pilot safety, manual ignition, two grease drawers, and CSA/NSF certifications.
  • 11-1/8" cooking height on adjustable legs
  • Individual thermostats for six burners
  • CSA and NSF certified for commercial use
  • 162,000 BTU cooking power
  • 1" polished steel griddle for even heat
  • 72" stainless steel cooking surface
Weight795 LBS
Height15.25 (H)
Width72 (W)
Plate Thickness1"
Total BTU162,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerWolf
Weight795 LBS
Height15.25 (H)
Width72 (W)
Plate Thickness1"
Total BTU162,000 BTU
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"