Wolf TYG48C-NG 49.63" W Stainless Steel Natural Gas Teppanyaki Griddle - 30,000 BTU
Shop all Wolf Griddles and Flat Top Grills
SKU:
TYG48C-NG
MPN:
TYG48C
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Optimize teppanyaki stations with the Wolf TYG48C-NG, a 48" natural gas griddle with manual temperature control, 30,000 BTU, 3/4" steel plate, grease trough, and CSA/NSF certifications.
  • 1" side, 3/8" backsplash for protection
  • Grease trough and can for cleanup
  • CSA, NSF certified for compliance
  • 48" steel griddle for even heat
  • Stainless steel front for durability
  • 30,000 BTU natural gas for searing
Weight346 LBS
Height10.5 (H)
Width49.63 (W)
Depth29.38 (D)
Total BTU30,000 BTU
ManufacturerWolf
Weight346 LBS
Height10.5 (H)
Width49.63 (W)
Depth29.38 (D)
Total BTU30,000 BTU
ManufacturerWolf
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • CSA Certified certification
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Wolf
  • Wolf Griddles and Flat Top Grills
  • Wolf
Related products
picture
Quantum WC14-CB1472GY 72" W x 14" D Gray Epoxy Antimicrobial Finish Cantilever Single Shelf Post Wall Mount
Pro IconFree shipping
picture
Quantum WR54-3660GY-5 60" W x 36" D Gray Epoxy Finish Includes 5 Wire Shelves Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
Rosseto BP400 14" Dia. Round Bamboo Natural Finish Display Surface
Advance Tabco VKG-305 60" W x 30" D 304 Stainless Steel Top 14 Gauge Work Table