Wolf TYG60C-LP 61.63" W Stainless Steel Liquid Propane Teppanyaki Griddle - 30,000 BTU
Shop all Wolf Griddles and Flat Top Grills
SKU:
TYG60C-LP
MPN:
TYG60C
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Handle high-volume teppanyaki service with the Wolf tyg60c-lp griddle, delivering 30,000 BTU across a 60" by 24" polished steel plate.
  • Manual control valve for temperature control
  • Liquid Propane for fuel flexibility
  • CSA and NSF certified for compliance
  • 30,000 BTU output for high-heat searing
  • 3/4" polished steel griddle plate
  • 61.63" stainless steel cooking surface
Weight415 LBS
Height10.5 (H)
Width61.63 (W)
Depth29.38 (D)
Total BTU30,000 BTU
ManufacturerWolf
Weight415 LBS
Height10.5 (H)
Width61.63 (W)
Depth29.38 (D)
Total BTU30,000 BTU
ManufacturerWolf
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • CSA Certified certification
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Wolf
  • Wolf Griddles and Flat Top Grills
  • Wolf