Advance Tabco 93-24-80-24L 117" W x 28" D x 42" H Stainless Steel 16 Gauge 4-Compartments Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 4 Compartment Sink
SKU:
93-24-80-24L
MPN:
93-24-80-24L
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco 93-24-80-24L stainless steel sink features four 20" x 20" compartments, 12" deep bowls, an 8" backsplash, and a left-hand drainboard on a stainless steel frame with adjustable feet.
  • Open frame base with adjustable feet
  • Left-hand 24" drainboard with 8" backsplash
  • NSF certified; needs two faucets
  • 117" W x 28" D x 42" H stainless steel
  • 16 gauge Type 304 stainless steel
  • Four 20" x 20" x 12" compartments
Weight250 LBS
Height42 (H)
Width118 (W)
Depth28 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)20"
DrainboardsWith Left-Hand Drainboard
Filter TypeStraight / Line Sinks
Overall Length117"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Cartridge117 28 x 42
Style1 Drainboard
Weight250 LBS
Height42 (H)
Width118 (W)
Depth28 (D)
Overall Length117"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Cartridge117 28 x 42
Style1 Drainboard
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 4 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 4 Compartment Sink
Related products
picture
Advance Tabco TVKG-242 24" W x 24" D Stainless Steel 14 Gauge Work Table
Pro IconFree shipping
picture
Yanco UR-PS 4" H Bone White Porcelain Urban Line Pepper Shaker
Pro IconFree shipping
Yanco OR-5707 2 Oz. 7" Dia. Melamine Round Orchis Soup Bowl
Thunder Group 5306BB 21 Oz. Melamine Blue Bamboo Swirl Bowl
Thunder Group ALPZ10 10" W Aluminum Seamless Rim Pizza Screen