Advance Tabco FS-FM-40KV 40" W x 19.5" D x 42.5" H 14 Gauge Stainless Steel Multiwash Hand Sink
Shop all Advance Tabco Utility Sink
SKU:
FS-FM-40KV
MPN:
FS-FM-40KV
Commercial design services
Advance Tabco's FS-FM-40KV multiwash hand sink features 14 gauge type 304 stainless steel, a 16" x 8" bowl, 8-1/2" backsplash, and flanged legs.
  • 8" deep bowl with 16" cleaning capacity
  • 40" W x 19.5" D x 42.5" H footprint saves space
  • Freestanding design with flanged feet
  • 14 Gauge 304 stainless steel for durability
  • Includes faucet and 3-1/2" rear basket drain
  • NSF certified for hygiene
Weight106 LBS
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front to back)15" - 19"
Bowl Height (rim to drain)8" Deep
Bowl Width (left to right)20" & Up
FaucetFaucet Included
ManufacturerAdvance Tabco
Weight106 LBS
Depth19.5 (D)
FaucetFaucet Included
  • Utility Sink
Related products
picture
Advance Tabco DUN-2448-8 1800 Lbs. Aluminum Special Value Dunnage Rack
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco FS-FM-1-EFADA 40" W x 19.5" D x 42.5" H 14 Gauge 304 Stainless Steel Freestanding Service Sink with Electronic Faucet
Pro IconFree shipping
Hatco EP15-96 96" W x 22" H x 18" D Stainless Steel Single-Sided Full-Service Flav-R-Shield EP15 Food Shield
Yanco DB-4031 4 Oz. Square Porcelain Diamond Black Sauce Dish
Yanco OR-1806 6" Dia. Melamine Round Lotus Shape Orchis Plate