Quantum WC14-CB1272C 72" W x 12" D Chrome Plated Finish Cantilever Single Shelf Post Wall Mount
Shop all Quantum Wall Mounted Restaurant Shelving
SKU:
WC14-CB1272C
MPN:
WC14-CB1272C
picture
picture
Commercial design services
Maximize storage efficiency with the Quantum WC14-CB1272C wall mount shelving. It features a 72" W x 12" D chrome plated shelf, supported by sturdy posts and cantilevers for durability and NSF compliance.
  • Maximizes vertical space in kitchens
  • Easy wall mount installation process
  • Supports up to 24 pounds of weight
  • Durable chrome plated finish for longevity
  • Includes two 14" posts for stability
  • NSF certified for safe food storage
Weight24 LBS
Height14 (H)
Width12 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)12"
Filter TypeWall Shelves
FinishChrome
Width (side - side)72"
ManufacturerQuantum
Weight24 LBS
Height14 (H)
Width12 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)12"
Filter TypeWall Shelves
FinishChrome
Width (side - side)72"
  • Wall Mount Shelving