Quantum WR54-1248GY 48" W x 12" D x 54" H Gray Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR54-1248GY
MPN:
WR54-1248GY
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Vented design promotes airflow
  • NSF certified for food safety
  • Compact dimensions fit various spaces
  • Durable gray epoxy antimicrobial finish
  • Supports up to 700 pounds
  • Four adjustable wire shelves
Weight48 LBS
Height54 (H)
Width12 (W)
Depth48 (D)
Depth (front - back)12" Deep
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)48" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight48 LBS
Height54 (H)
Width12 (W)
Depth48 (D)
Depth (front - back)12" Deep
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)48" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
  • Wire Shelving Kit