Advance Tabco SCI-MIC-36 30 36" W x 18.75" D Stainless Steel Portable Underbar Basics Ice Bin
Shop all Advance Tabco Mobile Ice Bin
SKU:
SCI-MIC-36
MPN:
SCI-MIC-36
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Handle high-volume service with the Advance Tabco SCI-MIC-36 portable ice bin, a stainless steel unit measuring 36" W x 18.75" D x 29" H that holds 155 pounds of ice.
  • 36" W x 18.75" D for underbar fit
  • Stainless steel legs with 5" casters
  • NSF certified for foodservice compliance
  • 155 Lbs. ice capacity
  • 1" drain with shut off valve for fast draining
  • Stainless steel for corrosion resistance
Weight145 LBS
Height29 (H)
Width36 (W)
Depth18.75 (D)
Bin ConstructionStainless Steel
Bin Cover TypeWithout
Ice Bin TypeMobile Design with Bin Attached to Base Plate
ManufacturerAdvance Tabco
Weight145 LBS
Height29 (H)
Width36 (W)
Depth18.75 (D)
Bin Cover TypeWithout
ManufacturerAdvance Tabco
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Storage and Transport
  • Ice Transport Buckets and Mobile Ice Bins
  • Mobile Ice Bin
  • Storage and Transport
  • Mobile Ice Bin
Related products
picture
Summit AL55IF 23.5" W Black Solid All-Refrigerator - 115 Volts 1-Ph
Pro IconFree shipping
picture
Jade DR-36 36" W Stainless Steel Double Height Titan Flue Riser
Pro IconFree shipping
Advance Tabco US-36-84 84" W x 36" D Stainless Steel 18 Gauge Work Table Undershelf
Advance Tabco TSS-4810 120" W x 48" D 14 Gauge 304 Stainless Steel Work Table
Advance Tabco PT-18-48 48" W x 18" D Stainless Steel Mid-Mounted Single Overshelf