Advance Tabco STFC-12-120 120" W Stainless Steel Stationary Food Shield
Shop all Advance Tabco Sneeze Guards
SKU:
STFC-12-120
MPN:
STFC-12-120
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco STFC-12-120 stainless steel stationary food shield fits countertop full-service lines with 120" width and 18" height. Tempered glass panels and a glass top shelf support up to 100 pounds evenly distributed.
  • Center support leg ensures stability
  • 3/8" top glass holds 100 pounds evenly
  • 120" stainless steel countertop sneeze guard
  • 1/4" side panels 18" deep meet NSF standards
  • 3/8" heat-tempered front glass for durability
Weight406 LBS
Height18 (H)
Width120 (W)
Depth12 (D)
Item TypeSneeze Guards
Filter TypeSneeze Guards
Frame ConstructionStainless Steel
ServiceFull-Service
Width (side - side)116" - 122"
ManufacturerAdvance Tabco
Length120"
StyleTwo Sided
Service TypeFull Service
Weight406 LBS
Height18 (H)
Width120 (W)
Depth12 (D)
Item TypeSneeze Guards
Filter TypeSneeze Guards
ServiceFull-Service
Width (side - side)116" - 122"
ManufacturerAdvance Tabco
Length120"
StyleTwo Sided
Service TypeFull Service
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • ADA Compliant certification
  • cCSAus Certified certification
  • NSF Certified certification
  • Salad Bar Equipment and Accessories
  • Sneeze Guards
  • Sneeze Guards