Quantum WR63-2142SG 42" W x 21" D x 63" H Galvanized Steel Solid Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR63-2142SG
MPN:
WR63-2142SG
Commercial design services
  • Includes four solid shelves
  • Supports up to 600 pounds
  • Compact dimensions fit various spaces
  • Durable galvanized steel
  • Stationary design for stability
  • NSF certified for food safety
Weight100 LBS
Height63 (H)
Width21 (W)
Depth42 (D)
Depth (front - back)21"
Filter TypeStarter Shelving Units
MaterialGalvanized Steel
Width (side - side)42"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
StyleStationary
CastersWithout Casters
ConstructionStationary
FinishGalvanized Steel
Weight100 LBS
Height63 (H)
Width21 (W)
Depth42 (D)
Depth (front - back)21"
MaterialGalvanized Steel
Width (side - side)42"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
StyleStationary
CastersWithout Casters
ConstructionStationary
FinishGalvanized Steel
Downloads
  • Downloadmanual
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Pro IconFree shipping
picture
CTC M950W Microfiber White Square Disposable Cloths
Pro IconFree shipping
Advance Tabco SKG-249 108" W x 24" D Stainless Steel 16 Gauge Work Table
Advance Tabco AUR-108 108" W Stainless Steel Table Mounted Utensil Rack
Advance Tabco 93-3-54-24L 83" W 16 Gauge Stainless Steel Base Regaline Sink
Omcan USA 48092 74" Black Epoxy Finish Stationary Post
Thunder Group CMDC024 24" L Chrome Plated Finish Shelf Divider
Omcan USA 45299 26" L Wood Pizza Peel
Micro Matic WD-034 Flojet Pump with Plastic Fittings
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf