Quantum WR86-3042GY-5 42" W x 30" D x 86" H Gray Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR86-3042GY-5
MPN:
WR86-3042GY-5
Commercial design services
  • NSF certified for food safety
  • Supports up to 700 pounds
  • Vented design promotes airflow and reduces dust
  • Robust wire shelving for heavy-duty use
  • Five adjustable shelves for versatile storage
  • Antimicrobial epoxy finish for hygiene
Weight110 LBS
Height86 (H)
Width30 (W)
Depth42 (D)
Depth (front - back)30" Deep
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)42" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight110 LBS
Height86 (H)
Width30 (W)
Depth42 (D)
Depth (front - back)30" Deep
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)42" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
  • Wire Shelving Kit