American Metalcraft HA90141.5 14" W x 1 0.5" H Aluminum Tapered and Nesting Pizza Pan
Shop all American Metalcraft Pizza Pans
SKU:
HA90141.5
MPN:
HA90141.5
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Transform your pizza service with the American Metalcraft HA90141.5 aluminum tapered and nesting pizza pan. Measuring 14" W x 1.5" H, this durable pan features tapered sides for easy stacking and storage, making it ideal for busy kitchens.
  • Ideal for pizza preparation
  • Lightweight at 1.58 pounds
  • Made in the USA for quality
  • Durable aluminum for longevity
  • Versatile 10 - 17 inch diameter
  • Tapered design for easy nesting
Weight1.58 LBS
Height1.5 (H)
Width14 (W)
ConstructionAluminum, 14 Gauge
DesignSolid
MaterialAluminum
ShapeRound
StyleTapered/Nesting
ManufacturerAmerican Metalcraft
Dimensions14.4 14.5 1.55
Weight1.58 LBS
Height1.5 (H)
Width14 (W)
ConstructionAluminum, 14 Gauge
DesignSolid
MaterialAluminum
ShapeRound
StyleTapered/Nesting
Dimensions14.4 14.5 1.55
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadmanual
Certifications
  • Made in USA certification
  • American Metalcraft
  • American Metalcraft Pizza Pans
  • American Metalcraft