Advance Tabco DTS-K30-108R 107" L 14 Gauge 304 Stainless Steel L-Shaped Korner-Soil Dishtable
Shop all Advance Tabco Dishtable
SKU:
DTS-K30-108R
MPN:
DTS-K30-108R
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco's DTS-K30-108R L-shaped dishtable offers a 107" workstation made of 14 gauge Type 304 stainless steel.
  • Stainless steel legs for support
  • Integrated pre-rinse sink with basket
  • NSF certified for commercial dishwashing
  • Durable 14 Gauge Type 304 stainless steel
  • 10" H backsplash protects walls
  • 107" L fits 97"–108" layouts
Weight305 LBS
Height44 (H)
Width107 (W)
DirectionRight To Left
Filter TypeDirty / Soiled Dishtables
Leg TypeStainless Steel
Length107"
ShapeCorner
Splash Height10" H
Stainless Gauge14 Gauge
Stainless Series304 Series
ManufacturerAdvance Tabco
StyleL-Shaped
Item TypeDirty / Soiled Dishtables
Dishtable LegsStainless Steel
Dishtable ShapeL-Shaped
Weight305 LBS
Height44 (H)
Width107 (W)
DirectionRight To Left
Leg TypeStainless Steel
Length107"
ShapeCorner
Splash Height10" H
Stainless Gauge14 Gauge
Stainless Series304 Series
ManufacturerAdvance Tabco
StyleL-Shaped
Dishtable LegsStainless Steel
Dishtable ShapeL-Shaped
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Dishwashing Equipment
  • Dishtable
  • Dishwashing Equipment
  • Dishtable