American Metalcraft HC90121.5 12" x 1 0.5" With Hard Coat Aluminum Tapered and Nesting Pizza Pan
Shop all American Metalcraft Pizza Pans
SKU:
HC90121.5
MPN:
HC90121.5
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Transform your pizza service with the American Metalcraft HC90121.5 pan, built for durability. This 12" x 1.5" hard coat aluminum pan has tapered sides for easy nesting, making it essential for culinary professionals.
  • Versatile for various pizza sizes
  • Ideal for consistent pizza baking results
  • Made in the USA for quality assurance
  • Durable hard coat aluminum construction
  • Lightweight at just 1.46 pounds
  • Tapered design for easy nesting and storage
Weight1.46 LBS
Width12 (W)
Depth1.5 (D)
ConstructionAluminum, 14 Gauge
DesignSolid
MaterialAluminum
ShapeRound
StyleTapered / Nesting
ManufacturerAmerican Metalcraft
Dimensions12 12 4
Weight1.46 LBS
Width12 (W)
Depth1.5 (D)
ConstructionAluminum, 14 Gauge
DesignSolid
MaterialAluminum
ShapeRound
StyleTapered / Nesting
Dimensions12 12 4
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadmanual
Certifications
  • Made in USA certification
  • American Metalcraft
  • American Metalcraft Pizza Pans
  • American Metalcraft
Related products
picture
Quantum WR74-1854WPM 54" W x 18" D x 74" H Green 4 Louvered Wire Plastic Mat Shelving Unit
Pro IconFree shipping
picture
Hatco GR2SDS-30 36.25" W Slanted Aluminum Shelf Glo-Ray Designer Slant Display Warmer - 120 Volts
Pro IconFree shipping
Comstock-Castle F36SAL 36" W Stainless Steel Natural Gas Infra-Red Burners Salamander - 36,000 BTU
Yanco YO-2009 9" L X 6.75" W Matte Green Melamine Oval Yoto Plate
Koolmore KM-RPPS-2DSS 71" W Stainless Steel with Opening for 9 Pans Pizza Prep Refrigerator