Hatco GR2SDS-30 36.25" W Slanted Aluminum Shelf Glo-Ray Designer Slant Display Warmer - 120 Volts
SKU:
GR2SDS-30
MPN:
GR2SDS-30
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Hatco GR2SDS-30 slanted display warmer has a 36.25" footprint, an aluminum shelf, glass end panels, and infrared top heat for product visibility.
  • Tempered glass end panels for hygienic viewing
  • Incandescent display light enhances visibility
  • Countertop slanted aluminum shelf for display
  • Adjustable thermostat for temperature control
  • Pre-focused infrared top heat for warming
Weight113 LBS
Height22.7 (H)
Width36.25 (W)
Depth26.64 (D)
ConstructionAluminum
ControlsThermostatic
Shelf TypeSlanted
Shelves1
Width (side - side)30" - 39"
Shelf ConstructionAluminum
ManufacturerHatco
Amps8.5
Phase1-Ph
Hertz60
Number of Shelves1 Shelf
Voltage120v
Weight113 LBS
Height22.7 (H)
Width36.25 (W)
Depth26.64 (D)
ConstructionAluminum
ControlsThermostatic
Shelf TypeSlanted
Shelves1
Width (side - side)30" - 39"
Shelf ConstructionAluminum
ManufacturerHatco
Amps8.5
Phase1-Ph
Hertz60
Number of Shelves1 Shelf
Voltage120v
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • UL EPH Classified certification
  • Food Display and Merchandising
  • Countertop Hot Food Display Warmer
Related products
picture
Quantum 2436FP 36" W x 24" D Green Epoxy Antimicrobial Finish 3-Sided Wire Frame