American Range ARDS-36-NG 36" W 2-Deck Natural Gas Restaurant Type Oven - 70,000 BTU
Shop all American Range Commercial Ranges & Burners
SKU:
ARDS-36
MPN:
ARDS-36
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
  • Stainless steel construction
  • Powered by natural gas/liquid propane
  • Easy to clean and maintain
  • Features a range-match design
  • Six-inch high legs
  • Comes with two burners
Weight600 LBS
Height50.5 (H)
Width36 (W)
Depth33.5 (D)
Deck Qty2
DesignRange Match
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Interior FinishPorcelain
Oven TypeStandard
Total BTU70,000 BTU
ManufacturerAmerican Range
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
No of Burners2
Weight600 LBS
Height50.5 (H)
Width36 (W)
Depth33.5 (D)
Deck Qty2
DesignRange Match
Interior FinishPorcelain
Oven TypeStandard
Total BTU70,000 BTU
ManufacturerAmerican Range
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
No of Burners2
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Made in USA certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from American Range
American Range AR-4B-36RG-126L-SBR 60" W 4 Burners Natural Gas Restaurant Range - 223,000 BTU
American Range AR-8-NG 48" W 8 Open Burners Natural Gas Restaurant Range - 310,000 BTU