American Range ARTG-48-LP 48" W Stainless Steel Countertop Liquid Propane 4 Burners Griddle - 120,000 BTU
Shop all American Range Commercial Griddles
SKU:
ARTG-48-LP
MPN:
ARTG-48
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
  • Powered by Liquid Propane
  • Four U-shaped burners
  • Stainless steel construction
  • Countertop design
  • Four-inch legs
  • 48-inch cooking surface
Weight365 LBS
Height10.5 (H)
Width48 (W)
Depth30 (D)
ControlsThermostat / Solid State
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness1"
Total BTU120,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerAmerican Range
Cooking Surface Depth (front-back)20" - 23"
Cooking Surface Width (side-side)43" - 48"
Power TypeLiquid Propane
Control TypeThermostatic
No of Burners4
Weight365 LBS
Height10.5 (H)
Width48 (W)
Depth30 (D)
Plate Thickness1"
Total BTU120,000 BTU
ManufacturerAmerican Range
Power TypeLiquid Propane
Control TypeThermostatic
No of Burners4
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • ETL Certified certification
  • Made in USA certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"