Asber APTM-27-12 27" W One-Section One Door Mega Top Sandwich or Salad Prep Table
Shop all Asber Commercial Prep / Undercounter Refrigeration
SKU:
APTM-27-12
MPN:
APTM-27-12
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
  • Includes 12 pan mega top with cutting board
  • Temperature 32°F - 41°F for safety
  • 4" swivel casters with 2 brakes for mobility
  • 27" wide stainless steel for durability
  • R-290 refrigerant for efficiency
Weight200 LBS
Height47 (H)
Width27 (W)
Depth37 (D)
ManufacturerAsber
Refrigerant TypeR-290
Access TypeDoors
Compressor StyleFront Breathing
Exterior FinishStainless Steel Front, Top & Sides
Pan Capacity (Top)12
RefrigerationRear Mounted
Sections1
Temperature Range32°F - 41°F
Width (side - side)27" - 31" Wide
Amps1.5
Phase1-Ph
Hertz60
Number of Doors1
Voltage115v
Nema Plug TypeNEMA 5-15P
StyleCounter Height
Weight200 LBS
Height47 (H)
Width27 (W)
Depth37 (D)
ManufacturerAsber
Refrigerant TypeR-290
Access TypeDoors
Pan Capacity (Top)12
RefrigerationRear Mounted
Sections1
Temperature Range32°F - 41°F
Amps1.5
Phase1-Ph
Hertz60
Number of Doors1
Voltage115v
Nema Plug TypeNEMA 5-15P
StyleCounter Height
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"