Asber AESB-36-NG 36" W Stainless Steel Natural Gas Salamander Broiler - 20,000 BTU
Shop all Asber Commercial Broilers & Cheese Melters
SKU:
AESB-36-NG
MPN:
AESB-36
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
  • Pressure regulator and LP conversion kit included
  • Removable crumb tray for cleanup
  • 36" stainless steel range-mount design for tight spaces
  • Adjustable three-position stainless steel rack
  • Two 20,000 BTU infrared burners for rapid searing
Weight169 LBS
Height19.75 (H)
Width36 (W)
Depth18 (D)
Item TypeInfrared
Width (side - side)32" - 36"
ManufacturerAsber
Total BTU20,000 BTU
Power TypeNatural Gas
DesignRange Mounted
Weight169 LBS
Height19.75 (H)
Width36 (W)
Depth18 (D)
Item TypeInfrared
Width (side - side)32" - 36"
ManufacturerAsber
Total BTU20,000 BTU
Power TypeNatural Gas
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"