Asber APTS-48-12 48" W Two Door Sandwich or Salad Top Prep Table
Shop all Asber Commercial Prep / Undercounter Refrigeration
SKU:
APTS-48-12
MPN:
APTS-48-12
zoom
Ships free with
Pro Icon
In Stock
Same day shipping
Order within 9 hours for same day shipping
Warranty
Commercial design services
Handle high-volume prep with the Asber APTS-48-12 sandwich and salad prep table. It features a stainless steel build, rear-mounted R-290 refrigeration, and a 10" removable cutting board.
  • Temperature control 32°F - 41°F
  • 10" removable reversible poly cutting board
  • Two doors with adjustable epoxy-coated shelves
  • 48" wide stainless steel for durability
  • Holds 12 full 1/6 size pans, 4" deep
  • Self-contained R-290 refrigeration
Weight280 LBS
Height43 (H)
Width48 (W)
Depth30 (D)
ManufacturerAsber
Access TypeDoors
Refrigerant TypeR-290
Compressor StyleFront Breathing
Exterior FinishStainless Steel Front, Top & Sides
Pan Capacity (Top)12
RefrigerationRear Mounted
Sections2
Temperature Range32°F - 41°F
Width (side - side)47" - 54" Wide
Amps2.5
Phase1-Ph
Hertz60
Number of Doors2
Voltage115v
Nema Plug TypeNEMA 5-15P
Compressor HP1/3
StyleCounter Height
Weight280 LBS
Height43 (H)
Width48 (W)
Depth30 (D)
ManufacturerAsber
Access TypeDoors
Refrigerant TypeR-290
Pan Capacity (Top)12
RefrigerationRear Mounted
Sections2
Temperature Range32°F - 41°F
Amps2.5
Phase1-Ph
Hertz60
Number of Doors2
Voltage115v
Nema Plug TypeNEMA 5-15P
Compressor HP1/3
StyleCounter Height
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"