Atosa ATCB-36-NG 36" Natural Gas Countertop CookRite Charbroiler - 105,000 BTU
Shop all Atosa Charbroiler
SKU:
ATCB-36-NG
MPN:
ATCB-36
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
  • Durable interior and exterior
  • Three stainless steel burners
  • Natural gas configurated
  • Reversible cast iron grates
  • Adjustable leg for precise leveling
Weight238.1 LBS
Height15.2 (H)
Width36 (W)
Depth28.8 (D)
ManufacturerAtosa USA, Inc.
Control TypeManual
Heating SourceRadiant/Lava Rock
Total BTU105,000 BTU
Width (side-side) OA31" - 36"
Power TypeNatural Gas
Weight238.1 LBS
Height15.2 (H)
Width36 (W)
Depth28.8 (D)
ManufacturerAtosa USA, Inc.
Control TypeManual
Total BTU105,000 BTU
Width (side-side) OA31" - 36"
Power TypeNatural Gas
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadmanual
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Charbroiler
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Charbroiler
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"