ATMG-48-LP
MPN:
ATMG-48
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
  • Elegantly design
  • Independent manual controls
  • 3/4-Inch-thick griddle plate
  • Durable construction
  • Adjustable legs
  • Liquid propane configurated
Weight414 LBS
Height15.2 (H)
Width48 (W)
Depth28.6 (D)
Plate Thickness0.75"
ManufacturerAtosa USA, Inc.
ControlsManual
Cooking Surface Depth (front-back)15" - 19"
Cooking Surface Width (side-side)43" - 48"
Exterior FinishStainless Steel
Total BTU120,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
Power TypeLiquid Propane
Control TypeManual
No of Burners4
Weight414 LBS
Height15.2 (H)
Width48 (W)
Depth28.6 (D)
Plate Thickness0.75"
ManufacturerAtosa USA, Inc.
ControlsManual
Exterior FinishStainless Steel
Total BTU120,000 BTU
Power TypeLiquid Propane
Control TypeManual
No of Burners4
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"