Atosa AGR-36G-LP 36" W Liquid Propane 1 Griddle & Oven CookRite Range - 102,000 BTU
Shop all Atosa Commercial Gas Range
SKU:
AGR-36G-LP
MPN:
AGR-36G
picture
picture
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
  • Available in Liquid Propane
  • Four casters
  • Stainless steel construction
  • 24-inch griddle on the left
  • Two adjustable oven racks
  • One conventional oven
Weight622 LBS
Height57.38 (H)
Width36 (W)
Depth31 (D)
Base(1) Standard Oven
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness3/4"
TopGriddles
Total BTU102,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerAtosa USA, Inc.
Power TypeLiquid Propane
Control TypeManual
No of Burners1
Weight622 LBS
Height57.38 (H)
Width36 (W)
Depth31 (D)
Base(1) Standard Oven
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness3/4"
TopGriddles
Total BTU102,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerAtosa USA, Inc.
Power TypeLiquid Propane
Control TypeManual
No of Burners1
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"