Shop all Bakers Pride Commercial Charbroilers & Parts
SKU:
F-60RS-R-LP
MPN:
F-60RS-R
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Bakers Pride F-60RS-R-LP charbroiler delivers 195,000 BTU of radiant heat across a 60" surface for high-volume searing. Features include rod grate, grease trough, water tubs, and NSF certification.
  • EZ-tilt grease trough for cleaning
  • Round rod grate enhances searing
  • Open cabinet base for storage
  • 195,000 BTU radiant heat
  • Stainless steel resists corrosion
  • 60" width for heavy-duty use
Weight770 LBS
Height39.5 (H)
Width60 (W)
Depth35.5 (D)
BaseOpen Cabinet
Exterior FinishStainless Steel
GridRound Rod
HeatRadiants, Cast Iron
ManufacturerBakers Pride
Depth (front - back)35"
Width (side-side) OA49" - 60"
Power TypeLiquid Propane
Control TypeManual
Total BTU195,000 BTU
Weight770 LBS
Height39.5 (H)
Width60 (W)
Depth35.5 (D)
BaseOpen Cabinet
Exterior FinishStainless Steel
GridRound Rod
HeatRadiants, Cast Iron
ManufacturerBakers Pride
Depth (front - back)35"
Width (side-side) OA49" - 60"
Power TypeLiquid Propane
Control TypeManual
Total BTU195,000 BTU
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Bakers Pride
  • Bakers Pride Commercial Charbroilers & Parts
  • Bakers Pride
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"