Shop all Bakers Pride Commercial Charbroilers & Parts
SKU:
F-60RS-R-NG
MPN:
F-60RS-R
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
  • Open cabinet base with 6" adjustable legs
  • EZ-tilt grease trough for easy cleaning
  • Includes NSF and CSA certifications
  • 195,000 BTU radiant cast iron output
  • Free-floating round rod grid for even sear
  • 60" stainless steel floor model
Weight770 LBS
Height39.5 (H)
Width60 (W)
Depth35.5 (D)
BaseOpen Cabinet
Exterior FinishStainless Steel
GridRound Rod
HeatRadiants, Cast Iron
ManufacturerBakers Pride
Depth (front - back)35"
Width (side-side) OA49" - 60"
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
Total BTU195,000 BTU
Weight770 LBS
Height39.5 (H)
Width60 (W)
Depth35.5 (D)
BaseOpen Cabinet
Exterior FinishStainless Steel
GridRound Rod
HeatRadiants, Cast Iron
ManufacturerBakers Pride
Depth (front - back)35"
Width (side-side) OA49" - 60"