Blue Air BBC-65B-HC 64.5" Side Mounted Black Vinyl Coated Steel Exterior Bottle Cooler - 115V
Shop all Blue Air Commercial Bar Refrigeration
SKU:
BBC-65B-HC
MPN:
BBC-65B-HC
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Call (888) 845-8200 for more details.
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
  • ETL sanitation listed for safety
  • Side-mounted compressor for access
  • Automatic defrost system
  • Durable black vinyl-coated steel
  • Efficient R-290 refrigerant
Weight251 LBS
Height33.38 (H)
Width64.5 (W)
Depth28.5 (D)
Exterior FinishAll Black
Refrigerant TypeR-290
Width (side - side)51 - 65"
ManufacturerBlue Air
Amps3.5
Phase1-Ph
Hertz60
Weight251 LBS
Height33.38 (H)
Width64.5 (W)
Depth28.5 (D)
Exterior FinishAll Black
Refrigerant TypeR-290
Width (side - side)51 - 65"
ManufacturerBlue Air
Amps3.5
Phase1-Ph
Hertz60
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cUL Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • UL Certified certification
  • Blue Air
  • Blue Air Commercial Bar Refrigeration
  • Blue Air
Related products
picture
Quantum WR63-2136BK 36" W x 21" D x 63" H Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco TKMS-368 96" W x 36" D Stainless Steel Base 16 Gauge Work Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco K-461A Install Collar
Advance Tabco PFS-24B 25.5" W Polymer Single-Sided Sleek Shield Food Shield
Advance Tabco SU-P-313 Replacement Top Food Shield
Advance Tabco DTC-S30-84L 83" W x 44" H x 30" D 14 Gauge Stainless Steel Legs Clean Straight Dishtable
Hatco FSDT5TCR 5 Tier Circle Rack with Pizza Pan Retainers
Thunder Group CR005V 5.5" Dia. Ivory Melamine Round Wide Rim Plate