Advance Tabco DTC-S30-84L 83" W x 44" H x 30" D 14 Gauge Stainless Steel Legs Clean Straight Dishtable
Shop all Advance Tabco Dishtable
SKU:
DTC-S30-84L
MPN:
DTC-S30-84L
Commercial design services
Built for heavy kitchen workflows, the Advance Tabco DTC-S30-84L dishtable offers an 83" working surface with a 10" H backsplash and 3" rolled rims to contain wash water.
  • Right-to-left config for efficiency
  • Stainless steel legs with crossrails
  • NSF certified for sanitation compliance
  • Durable 14 Gauge Type 304 stainless
  • 10" backsplash protects walls
  • 83" width fits extended workflows
Weight115 LBS
Height44 (H)
Width83 (W)
Depth30 (D)
DirectionRight to Left
Filter TypeClean Dishtables
Leg TypeStainless Steel
Splash Height10" H
Stainless Series304 Series
Weight115 LBS
Height44 (H)
Width83 (W)
Depth30 (D)
DirectionRight to Left
Filter TypeClean Dishtables
Leg TypeStainless Steel
Splash Height10" H
  • Dishtable
Related products
picture
Quantum WR63-2136BK 36" W x 21" D x 63" H Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco TKMS-368 96" W x 36" D Stainless Steel Base 16 Gauge Work Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco K-461A Install Collar
Advance Tabco PFS-24B 25.5" W Polymer Single-Sided Sleek Shield Food Shield
Advance Tabco SU-P-313 Replacement Top Food Shield
Thunder Group CR005V 5.5" Dia. Ivory Melamine Round Wide Rim Plate